راهنمای نویسندگان

راهنمای نویسندگان

«باسمه تعالی»

 توجه:

فرهیخته گرامی، پس از مطالعه کامل راهنمای نویسندگان در ذیل، جهت تنظیم مقاله، از فایل word موجود در پایان همین صفحه استفاده بفرمایید.

 

نوع مقاله

این مجله متن کامل تحقیق / مقاله اصلی، مطالعه موردی، روش‌شناسی، مقاله کاربردی، مقاله مفهومی و فنی را منتشر می‌کند.

 

ارسال

ارسال به این مجله کاملاً آنلاین است. برای تهیه مقاله خود از دستورالعمل های زیر استفاده کنید. ارسال مقاله به این معنی است که اثر شرح داده شده قبلاً منتشر نشده است و برای انتشار در جای دیگر در دست بررسی نیست. تمام ارتباطات (اطلاع از تصمیم سردبیر و درخواست های تجدید نظر) از طریق ایمیل و از طریق صفحه اصلی نویسنده انجام می شود.

 

 قبل از شروع

اخلاق در نشر

خط مشی اخلاقی کارافن بر اساس دستورالعمل های کمیته اخلاق در نشر (COPE) است و با آیین نامه های رفتاری هیئت تحریریه کمیته بین المللی کارافن مطابقت دارد. خوانندگان، نویسندگان، داوران و ویراستاران باید پس از کار با کارافن از این سیاست های اخلاقی پیروی کنند. خط مشی اخلاقی کارافن موظف است تعیین کند که کدام یک از مقالات یا مقالات پژوهشی معمولی ارسال شده به مجله باید در شماره مربوطه منتشر شود. تصمیم انتشار بر اساس پیشنهاد داوران و اعضای هیئت تحریریه مجله است. خط مشی اخلاقی اصرار دارد که سردبیر میتواند در تصمیم گیری با سایر ویراستاران یا داوران مشورت کند. داوران لازم است مقالات پژوهشی را بر اساس محتوای ارسالی به صورت محرمانه ارزیابی کنند. داوران نیز به نویسندگان پیشنهاد می کنند که کیفیت مقاله پژوهشی را با نظرات خود بهبود بخشند. نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که کار تحقیقاتی ارسالی آنها اصل است و در جای دیگری به هیچ زبانی منتشر نشده است. قوانین و قراردادهای مربوط به حق چاپ باید توسط نویسندگان رعایت شود. هر نوع سرقت ادبی رفتار انتشاری غیراخلاقی است و غیرقابل قبول است. برای کسب اطلاعات در مورد این موضوع در انتشار و دستورالعمل های اخلاقی، لطفاً به http://publicationethics.org مراجعه کنید.

 

پس از انتشار مقاله پذیرفته شده در شماره آنلاین و چاپی

هرگونه درخواست برای افزودن، حذف، یا تنظیم مجدد نام نویسنده در مقاله منتشر شده در یک شماره آنلاین، از همان خط مشی هایی پیروی می کند که در بالا ذکر شد و منجر به تصحیح می شود.

 

کپی رایت / حق چاپ

مجلات باید نوع حق چاپی را که نویسندگان تحت آن کار می کنند، به وضوح مشخص کنند. پس از پذیرش مقاله، از نویسندگان خواسته می‌شود «قرارداد انتشار مجله» (https://karafan.tvu.ac.ir/page_240.html?lang=en) را تکمیل کنند. یک ایمیل به نویسنده مربوطه ارسال می‌شود که دریافت مقاله را به همراه فرم «توافقنامه انتشار مجله» یا پیوندی به نسخه آنلاین این توافقنامه تأیید می‌کند

لزوم مجوز

برای بازتولید هر بخش قابل توجهی از اثر دارای حق چاپ، که هم به اهمیت مطالب و هم به مقدار مواد استفاده شده بستگی دارد، باید از ناشر مجوز گرفته شود. این شامل هر متن، تصویر، نمودار، جداول، عکس یا سایر مطالب از منابع منتشر شده قبلی است. اگر گزیده‌هایی از سایر آثار دارای حق نسخه‌برداری گنجانده شود، نویسنده (نویسندگان) باید از صاحبان حق چاپ (ناشر) اجازه کتبی بگیرند و منبع یا منابع را در مقاله ذکر کنند.

 

عدم مجوز

حق چاپ فقط از مطالب اصلی (یعنی خلاقانه) محافظت می کند. به این ترتیب فقط از شکل خاص بیان یک اثر محافظت می کند و نه از ایده ها یا واقعیت های موجود در آن. آثار با مالکیت عمومی توسط حق چاپ محافظت نمی شوند و ممکن است بدون اجازه تکثیر شوند. با این حال، برای استفاده مجدد از نسخه نهایی قالب‌بندی‌شده، ویرایش‌شده و منتشر شده در موارد خاص، به دلیل اینکه متعلق به ناشر است، مجوز لازم است.

 

توافق نامه نویسنده

برای انتشار کار پژوهشی نویسندگان، ناشران به حقوق انتشار نیاز دارند. برای مقالات دسترسی آزاد، ناشر از یک توافقنامه مجوز انحصاری استفاده می کند که در آن نویسندگان حق چاپ را در مقاله خود حفظ می کنند (https://karafan.tvu.ac.ir/page_240.html?lang=en).

 

تغییرات در نویسندگی

پس از ارسال مقاله، نویسنده مسئول موظف است درخواستی را از طریق ایمیل برای افزودن یا حذف نویسنده یا تنظیم مجدد نام نویسنده مقاله ارسالی با رضایت و امضای همه نویسندگان ارسال کند. پس از پذیرش برای انتشار، هیچ درخواستی برای حذف یا اضافه کردن نویسندگان پذیرفته نخواهد شد.

 

اسناد مشترک خلاق

به دیگران اجازه داده میشود مقاله را توزیع و کپی کنند بطوریکه استخراج ها، چکیده ها، و سایر نسخه های اصلاح شده، اقتباس ها یا آثار مشتق شده از مقاله (مانند ترجمه)، برای گنجاندن در یک اثر جمعی، متن یا داده کاوی مقاله، حتی برای مقاصد تجاری مجاز است  تا زمانی که به نویسنده یا نویسنده ها اعتبار می دهند و نویسنده را به عنوان تایید کننده اقتباس آنها از مقاله معرفی می نماید و مقاله را به گونه ای تغییر نمی دهند که به افتخار یا شهرت نویسنده لطمه وارد شود. جزئیات بیشتر در:

Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY-NC 4.0)

 

تضاد منافع

از نویسندگان درخواست می شود که مشخص کنند آیا تضاد منافع های قریب الوقوع وجود دارد یا خیر. اگر سازمانی هر گونه منافع مالی را در نتیجه مطالعه برای خود لحاظ کند، از نویسندگان درخواست می شود تا اظهارنامه ای ارائه دهند که به تمام داده های مطالعه دسترسی کامل داشته باشد و مسئولیت کامل یکپارچگی داده ها و دقت تجزیه و تحلیل داده ها را بر عهده بگیرد. . کلیه مطالعات (در صورت لزوم بر اساس نوع و موضوع)، باید توسط کمیته اخلاق مربوطه/ هیئت بررسی مؤسسه / مؤسسات مربوطه تأیید شود. نویسندگانی که مایل به اضافه کردن شکل‌ها، جداول، یا متن‌هایی هستند که قبلاً در جای دیگری منتشر شده‌اند، باید از صاحب یا صاحبان حق نسخه‌برداری برای هر دو فرمت چاپی و آنلاین مجوز بگیرند و شواهدی مبنی بر اعطای چنین مجوزی در هنگام ارسال مقالات خود درج کنند. هر گونه مطالبی که بدون چنین شواهدی دریافت می‌شود، به‌عنوان منبع نویسندگان فرض می‌شود. توافق نامه انتقال حق چاپ توسط نویسنده مربوطه، پس از پذیرش نسخه خطی، به نمایندگی از همه نویسندگان، برای انتشار به امضا می رسد تا از نظر قانونی در قبال اخلاق و سیاست حفظ محرمانگی مجله مسئولیت داشته باشد. نویسندگان در اسرع وقت از تصمیمات مربوط به مناسب بودن مقالات خود برای چاپ در مجله مطلع خواهند شد. هنگامی که مقاله برای چاپ پذیرفته شد، کپی ویرایش و تایپ می شود و پس از آن اطلاعات دسترسی به مدارک صفحه برای تصحیح به نویسنده مربوطه ارسال می شود. به غیر از تصحیح اشتباهات تایپی، در این مرحله نمی توان تغییراتی ایجاد کرد. لطفاً توجه داشته باشید که هیچ هزینه ای برای انتشار در مجله جهانی علوم و مدیریت محیط زیست وجود ندارد. مطالب ارسالی ممکن است برای درج در نظر گرفته شود اما قابل بازگرداندن نیست و سردبیران مجله در صورت لزوم در هر مرحله ای حق پذیرش یا رد هر مقاله ای را برای خود محفوظ می دارند.

اطلاعات بیشتر درباره فرم افشای تعارض منافع را می توانید در آدرس زیر بیابید: (https://karafan.tvu.ac.ir/page_240.html?lang=en) 

 

 

 فصلنامه علمی کارافن، نشریه‌‌ای میان رشته ای است که سالانه چهار شماره از آن منتشر می‌‌شود و شرایط پذیرش مقاله در آن به شرح ذیل است:

 1- ویژگی‌های کلی مقاله

 •  مقاله باید نتیجة تحقیقات نویسنده (نویسندگان) باشد.

 • مقاله نباید در نشریة دیگری منتشر شده باشد و تا اتمام داوری نیز نباید به مجلة دیگری فرستاده شود.

 •  تمامی مقالات پس از ارسال به کارشناسان، توسط سیستم همیاب مشابهت یابی شده و با توجه به درصد تشابه گزارش شده، مقالات تعیین تکلیف اولیه می گردند. لذا از پذیرش اولیه مقالاتی که گزارش مشابهت یابی آن ها بالای 35 % می باشد، معذور خواهیم بود.

 • چاپ مقاله منوط به تأیید نهایی هیئت تحریریه است.

 • پذیرش مقاله برای چاپ، پس از تأیید هیئت داوران به آگاهی نویسنده خواهد رسید.

 • مسئولیت مطالب و محتوای مقاله بر عهدة نویسنده مسئول است. نویسندۀ مسئول برای ارسال هر مقاله باید فرم تعهدنامۀ چاپ مقاله و همچنین فرم تعارض منافع را از سایت دانلود و پس از تکمیل، ارسال نماید.

 • ویراستار مجله در ویرایش ادبی و فنی مقاله بدون تغییر محتوای آن آزاد است.

 • حجم مقاله به‌هیچ‌وجه نباید بیش از بیست صفحه شود.

 • نام کامل نویسنده، مرتبة علمی، گروه، دانشکده، دانشگاه محل تدریس یا تحصیل، رایانامه، شمارة تلفن نویسنده در صفحة جداگانه‌ای ضمیمه شود.

 • ارسال مقاله تنها از طریق سامانة فصلنامه کارافن در سامانۀ نشریات دانشگاه فنی و حرفه ای به نشانی http://karafan.tvu.ac.ir امکان‌‌پذیر است (برای این کار ابتدا باید در سامانه ثبت‌نام کنید).

 

2- اجزای مقاله

 • عنوان: نام کلی مقاله که گویا و بیانگر محتوای مقاله باشد. عنوان باید غیرتکراری، فاقد ابهام و نارسایی مفهومی باشد.

 • مشخصات نویسنده: شامل نام و نام خانوادگی نویسنده، مرتبة علمی، رشتة تحصیلی یا گروه آموزشی، دانشکده دانشگاه محل تدریس یا تحصیل. (مطابق با Affiliation دانشگاه فنی و حرفه ای به دو زبان فارسی و انگلیسی)

 • چکیده معمولی: شرح جامعی از مقاله با واژه‌های محدود (حداقل 150 و حداکثر 250 واژه) شامل تصویری کلی از بیان مسئله، هدف، روش تحقیق و یافته‌‌ها. (به دو زبان فارسی و انگلیسی)

 • چکیده گسترده: مطابق تمپلیت ارائه شده تنظیم گردد.

         ** جهت دانلود تمپلیت چکیده گسترده اینجا کلیک کنید.

 

 • واژه‌های کلیدی: شامل پنج تا هفت واژة تخصصی که اهمیت آن‌ها در مقاله بیش از سایر واژه‌‌هاست. (به دو زبان فارسی و انگلیسی)

 • مقدمه: شامل هدف و ذکر پیشینة پژوهشی مقاله (به اجمال).

 • پیکرة اصلی: شامل متن اصلی مقاله، مبانی نظری، روش شناسی، تجزیه و تحلیل داده‌ها، یافته‌ها، بحث و نتیجه‌گیری.

 • پی‌نوشت: در صورت وجود توضیحات ضروری، اصطلاحات و معادل های خارجی، در پایین هر صفحه به‌ترتیب شماره‌گذاری شده در متن می‌آید.

 •  بخش تقدیر و تشکر: پیشنهاد می شود از مؤسسه‌های همکار و تأمین کننده اعتبار بودجه پژوهش نام برده شود. از افرادی که به نحوی در انجام پژوهش مربوطه نقش داشته‌، یا در تهیه و فراهم نمودن امکانات مورد نیاز تلاش نموده‌اند و نیز از افرادی که به نحوی در بررسی و تنظیم مقاله زحمت کشیده‌اند، با ذکر نام، قدردانی و سپاس‌گزاری شود. کسب مجوز از سازمان‌ها یا افرادی که نام آن‌ها برای قدردانی ذکر می‌شوند؛ الزامی است.
 • منابع: شایسته است به‌گونه‌ای در تنظیم مقالات استفاده شود که حداقل نیمی از آنها در 5 سال اخیر منتشر شده باشند. ضروری است منابع  مورد استفاده را به ترتیب شماره آن در متن مقاله، پشت سر هم قرار دهید.  همچنین در منابع‌ با سال‌ متفاوت انتشار، نگارنده‌(گان) به ترتیب صعودی سال انتشار آورده شوند.

 • تمامی منابع باید به زبان انگلیسی درج گردند.

         اگر منابع فارسی باشد، لازم است تا به زبان انگلیسی ترجمه شده و در انتهای منبع عبارت (In Persian) داخل پرانتز نوشته شود.

 •  چکیدة انگلیسی: با قلم Cambria با اندازة 9 (برگردان کامل چکیدۀ فارسی باشد).

 

3- شیوة تنظیم متن

 • مقاله باید روی کاغذ استاندارد با قطع وزیری مطابق تمپلیت، به قلم (فونت) ب. نازنین و اندازة 11 با فاصلة سطر 1 در محیط واژه‌‌پرداز ( Word )به صورت تک ستون نوشته شده باشد. نویسندگان محترم، تمپلیت را از انتهای همین صفحه دانلود و مقاله را در آن تنظیم نمایند.

 • نقل‌قول‌های مستقیمِ بیش از سه سطر، جدا از متن اصلی و با یک سانتی‌‌متر تورفتگی از هر طرف و با همان قلم ولی با اندازة 10نوشته شود.

 • مقاله با مقدمه شروع می‌شود. عنوان هر بخش اصلی و زیربخش‌ها باید با سطری سفید از یکدیگر جدا شده و سیاه (بولد) نوشته شوند.

 • به جز اسامی خاص و نام اصول دستور زبان، سایر پانوشت‌های لاتین با حرف کوچک آغاز شود.

 • شمارة پی‌نوشت‌ها دنباله‌دار نباشد و از افراط در دادن پانوشت اجتناب شود.

 • برای شمارۀ پی‌نوشت‌ها از ابزار references استفاده کنید و به‌صورت دستی شمارة موردنظر را تایپ نکنید.

 • در صورت استفاده از اختصارات ناآشنا، فهرست آن‌ها قبل از نخستین کاربرد، در پانوشت ذکر شود.

 • چنانچه نویسنده یا نویسندگان در تهیۀ مقاله از منابع مالی سازمان یا نهاد خاصی استفاده کرده‌اند، در پانوشت به این مطلب اشاره شود.

 • در تهیۀ نمودارهای درختی و امثال آن از ابزارهای Draw ، Table و Equation در محیط Word استفاده شود تا تنظیم آن‌ها در نسخة نهایی مشکلی به وجود نیاورد.

 • عنوان جداول در بالا، و عنوان تصاویر در پایین آن‌ها نوشته شود.

 • کلیۀ مثال‌ها، نمودارها و تصاویر باید دارای شمارۀ پیاپی باشد.

 • شماره گذاری فرمول ها داخل پرانتز صورت پذیرد و در سمت راست فرمول درج گردد.

 

4- ارجاع به منابع

لازم است تا تمامی منابع پایانی و ارجاعات درون متنی در پیش نویس های ارسالی، با اندنوتEndNote تنظیم گردد. فایل اندنوت نشریه کارافن در ادامه جهت دانلود قرار داده شده است.

چنانچه نویسندگان به هر علت نتوانستند منابع را با اندنوت تنظیم نمایند، لازم است تا منابع را کاملا مطابق با راهنمای عنوان شده در ذیل بصورت دستی قرار داده و تک تک منابع را به صورت هایپرلینک تنظیم نمایند.

نویسندگان محترم توجه داشته باشند که هنگام هایپرلینک نمودن منابع، باید دقیقا به صفحه خود مرجع ارجاع داده شود و از قرار دادن لینک کلی صفحات اصلی وبسایت ها جدا خودداری فرمایند.

جهت دانلود فایل راهنمای چگونگی هایپرلینک کردن منابع در نرم افزار WORD اینجا کلیک نمایید.

 

4-1            ارجاع داخل متن

4-1-1 رشته های فنی و مهندسی، هنر و معماری، کشاورزی و علوم پایه :

 • ارجاع منابع در متن مقاله به شیوۀ عددگذاری باشد و شماره منبع انتهایی، در داخل متن به شکل کروشه مانند نمونه قرار بگیرد. مثال: [4]

 

4-1-2 رشته های کارآفرینی و مدیریت (علوم انسانی) به شیوه APA 7th:

 • نام خانوادگی مؤلّف یا نویسنده مسئول، تاریخ نشر اثر: صفحه یا صفحات. نیازی به نوشتن «ص» برای شمارة صفحات نیست. همچنین اعداد از راست به چپ نوشته شوند؛ مثل (122- 136)

 • متن ارجاعی (نقل‌قول مستقیم) باید داخل گیومه و نشانی آن به‌ترتیب گفته‌شده، داخل پرانتز قرار گیرد؛ مثل (سیف، 1368: 426).

 • اگر در متن به چند اثر از یک نویسنده ارجاع داده شود، هر کدام از آن آثار بر مبنای تفاوت تاریخ نشر تفکیک می‌شود و در منابع پایانی، با نام اثر مشخص خواهد شد.

 •  در صورتی ‌که به دو اثر چاپ‌شده از یک مؤلّف در یک سال ارجاع داده شود، لازم است ابتدا در منابع پایانی، با نوشتن «الف» و «ب» در کنار سال چاپ، آن‌ها را از هم متمایز کنید و سپس در منابع داخلی، بعد از نام خانوادگی مؤلّف، سال چاپ به همراه «الف» یا «ب» نوشته شود؛ برای مثال (حسینی، 1389 الف: 26)

 • کلیه ارجاع دهی های درون متنی باید به زبان فارسی نوشته شوند و در صورت ارجاع دهی به منبع خارجی، از معادل فارسی آن استفاده شده و بلافاصله نام لاتین آن بصورت پی نوشت در پایین همان صفحه قید شود.

 

4-2          ارجاع پایانی منابع به شیوه APA 7th:

 

4-2-1 ارجاع به کتاب

-         نویسنده یا نویسندگان. نام خانوادگی به همراه اولین حرف نام

-         سال انتشار کتاب (در پرانتز).

-         عنوان کتاب (با حروف کج).

-         نوبت چاپ (در پرانتز)، اگر غیر از اول باشد.

-         ناشر

-         DOI برای کلیه آثاری که دارای یک DOI هستند، صرف نظر از اینکه از نسخه آنلاین استفاده کرده اید یا از نسخه چاپی استفاده کرده اید.

-         سطر اول هر نقل قول تنظیم می شود. هر خط بعدی 5-7 فاصله دارد.

 

مثال:

[1] Heywood, J. B. (2018). Internal Combustion Engine Fundamentals (2nd ed.). McGraw Hill.

 

 

4-2-2 ارجاع به مقالات مجله

-         نویسنده یا نویسندگان. نام خانوادگی به همراه اولین حرف نام

-         سال انتشار مقاله (در پرانتز).

-         عنوان مقاله.

-         عنوان مجله (با حروف کج).

-         دوره مجله (با حروف کج).

-         شماره مجله در پرانتز (بدون حروف کج).

-         دامنه صفحه مقاله.

-         DOI یا URL

-         سطر اول هر نقل قول تنظیم می شود. هر خط بعدی 5-7 فاصله دارد.

 

 

مثال:

 

[2] Nasiri, S., Rahimi Asiabaraki, H., & Razaghi, E. (2021). The Effect of Multi-size Valve on Improvement of Swirl Flow for Gas-based EF7 Engine. Karafan Quarterly Research Journal, 17(4), 117-132.

 

 

4-2-3 ارجاع به مقاله‌ کنفرانس

-         نویسنده یا نویسندگان مقاله. نام خانوادگی به همراه اولین حرف نام

-         سال و تاریخ برگزاری کنفرانس (در پرانتز)

-         عنوان مقاله (با حروف کج)

-         عنوان کنفرانس

-         محل برگزاری

-         DOI یا URL

-         سطر اول هر نقل قول تنظیم می شود. هر خط بعدی 5-7 فاصله دارد.

 

 

مثال:

 

[3] Maddox, S., Hurling, J., Stewart, E., & Edwards, A. (2016, March 30-April 2). If mama ain't happy, nobody's happy: The effect of parental depression on mood dysregulation in children. Southeastern Psychological Association 62nd Annual Meeting, New Orleans, LA, United States.

 

 

4-2-4 ارجاع به پایان‌‌نامه

-         نویسنده. نام خانوادگی به همراه اولین حرف نام

-         سال (در پرانتز).

-         عنوان (با حروف کج).

-         سطح پایان نامه یا رساله [در براکت].

-         دانشگاه، همچنین در [براکت] مستقیماً بعد از سطح پایان نامه، به عنوان مثال [رساله دکتری، دانشگاه ویکتوریا]

-         نام پایگاه داده یا بایگانی

-         آدرس اینترنتی

-         سطر اول هر نقل قول تنظیم می شود. هر خط بعدی 5-7 فاصله دارد.

 

 

توجه: شرح "رساله دکترا" یا "پایان نامه کارشناسی ارشد" و به دنبال یک ویرگول، نام موسسه اعطا کننده مدرک را وارد کنید. این اطلاعات را پس از عنوان رساله یا پایان نامه در براکت قرار دهید.

 

 

مثال:

 

[4] Mosek, E. (2017). Team flow: The missing piece in performance [Doctoral dissertation, Victoria University]. Victoria University Research Repository. http://vuir.vu.edu.au/35038/

 

[5] Tsao, S.-F. (2016). Associations between consumption of fruits and vegetables among older consumers and farmers market shopping [Master’s thesis, University of Kentucky]. UKnowledge. https://uknowledge.uky.edu/foodsci_etds/47/

 

فایل Endnote منابع را میتوانید از اینجا دانلود بفرمایید.

 

 

5- سایر نکات

 • با توجه به مقررات فصلنامه کارافن، هر نویسنده محترم مجاز است فقط یک مقاله در هر شماره فصلنامه ارسال و پیگیری نماید، لذا از دریافت بیش از یک مقاله به نام هر نویسنده، در یک بازه زمانی مشخص معذور خواهیم بود.

 

 • ضروری است افیلیشن مقالات به زبان انگلیسی و فارسی به فرمت ذیل درج گردد:

Academic rank ..., Department of ..., Technical and Vocational University (TVU), Tehran, Iran.

مرتبه علمی،گروه... ،دانشگاه فنی و حرفه‌ای، تهران، ایران.

 

مثال:

Assistant Professor, Department of Electrical Engineering, Technical and Vocational University (TVU), Tehran, Iran.

استادیار، گروه مهندسی برق، دانشگاه فنی و حرفه‌ای، تهران، ایران.

 

فایل راهنمای افیلیشن:

فایل راهنمای درج افیلیشن دانشگاه فنی و حرفه ای

 

 

نکات مهم در خصوص مرتبه علمی:

 • چنانچه مرتبه علمی استاد، دانشیار یا استادیار می باشد؛ همان را عینا ذکر بفرمایید.

 • اگر مرتبه علمی مربی است و عضو هیئت علمی دانشگاه یا مرکز آموزشی هستید، از کلمه (عضو هیئت علمی) برای مرتبه علمی استفاده بفرمایید.

 • در غیر اینصورت آخرین مدرک تحصیلی یا مقطع تحصیلی فعلی را برای مرتبه علمی خود درج نمایید. مانند: دانش آموخته کارشناسی ارشد، دانشجوی دکتری و ... .

 

 

 • درج نشانۀ تشدید یا تنوین در واژه‌های عربی تشدیدداریا تنوین‌دار ضروری است.

 • هر توضیح اضافی دیگری غیر از ارجاع، در پانوشت می‌‌آید.

 • در بخش منابع در صورتی‌ که نام مؤلّف معلوم نباشد، نام اثر جایگزین آن می‌‌شود.

 • در فهرست منابع در صورتی که مشخصات منبعی بیش از یک سطر شد، برای سطر دوم، نیم سانتی‌متر تورفتگی ایجاد شود.

 • ارجاع به منابع قدیم، به نام اشهر باشد؛ مثل ناصرخسرو و نه قبادیانی.

 • در نقل منابع از زبان‌های مختلف، برای بزرگ نوشتن حروف اول از قواعد همان زبان پیروی شود؛ به این معنا که مثلاً در زبان فرانسه جز اسامی خاص، باقی اسامی با حروف کوچک شروع می‌شوند؛ درحالی‌که در زبان آلمانی، اسم دستوری با حروف بزرگ نوشته می‌شود و باقی کلمات با حروف کوچک و... .

 

تمپلیت: برای دانلود فایل word جهت تنظیم مقاله اینجا را کلیک نمایید.